Popularne sporty w Indonezji

Wpływy zachodnie w Indonezji mają dosyć duże znaczenie dla popularności określonych dyscyplin sportowych. Piłka nożna i badminton to jedne z tych dyscyplin, które zostały przejęte od Zachodu i mają się tutaj całkiem nieźle. Jednak Indonezja, jako kraj o długiej tradycji i odrębnej kulturze posiada swoje własne tradycyjne sporty. Na niektóre z nich wpłynęła oczywiście zachodnia kultura. Jednak Indonezyjczycy kultywują je jako część swojej tradycji.

Walki kogutów na Bali

Mieszkańcy różnych zakamarków Indonezji słyną z zamiłowania do walk kogutów. Jednak to właśnie mieszkańcy Bali sprawili, że sport ten stał się wyjątkowo krwawy. Miesiąc tradycyjnych walk kogutów noszących  nazwę „tajen” to religijne święto, a kogucie starcia mają charakter rytualny. Poza Bali, z walkami kogutów można się zetknąć również na Jawie, Sumatrze oraz Lombok. Nazwa „tajen” pochodzi od słowa „taji” oznaczającego nóż i jest nieprzypadkowa. Do łap walczących ptaków przymocowane są bowiem ostre nożyki. Na piaszczystym ringu dochodzi więc do prawdziwej bratobójczej walki. Zwycięzcą starcia zostaje ten ptak, który zabije swojego przeciwnika, poważnie go zrani lub przegoni z pola walki. Dochodzi jednak również do sytuacji, gdy nie można wyłonić zwycięzcy, gdyż oba ptaki wykrwawiają się na śmierć. Wielu z Balijczyków podchodzi do tego sportu czysto hazardowo. Odbywają się nawet zakłady bukmacherskie, zakazane przez prawo. Bardziej łagodne, bo bezkrwawe walki wykorzystywane są jako atrakcja turystyczna. W wielu miejscach Indonezji organizuje się specjalne pokazy dla turystów.

Wyścigi byków na Madurze

Najpopularniejszym sportem na Madurze są słynne wyścigi byków. Odbywają się one w trakcie święta San Fermin. Nie każdy może być uczestnikiem tego niezwykłego widowiska. Nie wszyscy są na wyścig wpuszczani. Warunkiem, który trzeba bezwzględnie spełnić jest osiągnięcie pełnoletniości, czyli osiemnastu lat. Należy mieć również na sobie strój, który nie będzie się zbytnio wyróżniał. Niedopuszczalne są wszelkie próby prowokowania byków. Jedyna „broń”, którą można przy sobie posiadać to zwinięta gazeta.

Skakanie przez ścianę w Nias

Mieszkańcy Nias, wyspy położonej u zachodnich wybrzeży Sumatry, uczynili swoim najpopularniejszym sportem skakanie przez kamienną ścianę o niebagatelnej wysokości 1,5 m. Tradycja ta, nosząca nazwę Hombo Batu, zrodziła się w trakcie konfliktów plemiennych i była kiedyś bardzo niebezpieczna. Ściany były bowiem pokryte kolcami i zaostrzonymi kijami bambusowymi, a skoki najczęściej prowadziły do poważnych obrażeń oraz śmierci. Według niektórych źródeł, Hombo Batu był również sposobem szkolenia żołnierzy, aby mogli oni w czasie walk przeskoczyć z pochodniami mury podczas oblężenia i zapalić ogień w obozie wroga. Po pewnym czasie skoki przez ścianę stały się swego rodzaju inicjacją dla młodych chłopców. Ci, którym udała się ta sztuka zyskiwali miano mężczyzny oraz uznanie w oczach dziewcząt. Dzisiaj Hombo Butu największe wrażenie robi na turystach, którzy zawsze z podziwem oglądają odważnych mężczyzn noszących tradycyjne stroje, którzy w niezwykle zwinny sposób przeskakują wysoką, kamienną ścianę.  

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!