Holenderskie ślady w Indonezji

Historia Indonezji sprawia, że jest to fascynujący kraj, w którym na każdym kroku można znaleźć pozostałości po czasach kolonialnych. Holandia skolonizowała Indonezję w 1800 roku, a jej panowanie na tych terenach trwało aż do 1945 roku. Holendrzy pozostawili po sobie wiele śladów dziedzictwa kulturowego, w formie języka, zwyczajów i charakterystycznych budowli. Przedstawiamy krótki przewodnik po najpiękniejszych holenderskich budynkach kolonialnych w Indonezji.

Lawang Sewu
Lawang Sewu oznacza „tysiąc drzwi”, a budynek powstał, jako siedziba holenderskiej firmy kolejowej. Jak sama nazwa wskazuje, ta budowla w Semarangu, w środkowej części Jawy, charakteryzuje się ogromną ilością drzwi i okien. Zbudowany w 1907 roku Lawang Sewu łączy w sobie klasyczną architekturę z innowacyjną technologią. Na przykład jeden z budynków ma system chłodzenia, który działa przez zalewanie piwnicy wodą. Po jej odparowaniu budynek stygnie. Obecnie wiele osób uważa, że jest to nawiedzone miejsce. Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o widmach straszących w Lawang Sewu.

Muzeum Fatahillah
Ten znakomity budynek w centrum Batavii, zbudowany został w latach 1707-1712. Projekt zainspirowany był Dam Palace w Amsterdamie. Muzeum Fatahillah, przez Holendrów zwane Stadhuis, jest przykładem architektury neoklasycznej, z pięknym dziedzińcem, basenem i zielenią wokół. W 1974 r. budynek zyskał miano muzeum, przedstawiając historyczne eksponaty znalezione w Dżakarcie.

Bank Indonezja Yogyakarta
Budynek ten zawsze był bankiem, ponieważ powstał, jako ósmy oddział holenderskiego banku działającego na Jawie. Majestatyczny budynek w stylu europejskim zaprojektował Marius Hulswit, jeden z pierwszych profesjonalnych architektów w Indonezji, wysyłany przez Holendrów do nadzorowania budowy kilku kolonialnych budynków. Budowla jest strategicznie zlokalizowana w pobliżu pałacu prezydenckiego. Dziś jest siedzibą Banku Indonezji, czyli banku centralnego tego kraju.

Pałac Bogor
Bogor lub Buitenzorg to urocze małe miasteczko w pobliżu Dżakarty. W okresie kolonialnym holenderscy gubernatorzy odwiedzali to miejsce, aby zrelaksować się w otoczeniu pięknej przyrody. Kochali Bogor tak bardzo, że zbudowali wspaniały pałac, który był inspirowany Pałacem Blenheim w Anglii. Pałac i jego otoczenie było dobrze utrzymane, posiadało rozległe tereny zielone z dużymi drzewami i setkami jeleni, przywożonymi z Nepalu. Po odzyskaniu niepodległości budynek jest utrzymywany przez rząd Indonezji. Obecny prezydent kraju, Joko Widodo, osobiście wybrał ten pałac, jako swoje biuro, zamiast prezydenckiego pałacu w Dżakarcie.

Muzeum Nasional Indonezja
Budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Nasional Indonezja, został zbudowany przez Holendrów, jako miejsce studiów naukowych w 1778 roku. Europejski styl klasyczny widać w wysokich filarach, wysokich oknach i wnętrzach. Budynek posiada również wewnętrzny dziedziniec w stylu greckim, który ma dostęp do naturalnego światła i powietrza. Po odzyskaniu niepodległości rząd Indonezji przejął kompleks i dodał nowe budynki, wykorzystując go do przechowywania zabytków archeologicznych z całego kraju.

Katedra w Dżakarcie
Pomimo że Dżakarta jest stolicą kraju o największej populacji muzułmanów na świecie, w centrum miasta posiada wspaniałą neogotycką katedrę rzymskokatolicką. Katedra Najświętszej Marii Panny została wybudowana przez Holendrów w 1901 roku, a wiele materiałów pochodziło z Holandii. Przypomina budynki kościołów w Europie z wysokimi wieżami i filarami. Dziś kościół ten jest nadal miejscem kultu dla katolików w Dżakarcie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!